T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DÜNYA GIDA GÜNÜ 2022 TEMASI: KİMSEYİ GERİDE BIRAKMA

Yayın Tarihi : 14.10.2022

DÜNYA GIDA GÜNÜ 2022 TEMASI: KİMSEYİ GERİDE BIRAKMA

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)'nun 1945'te kurulduğu tarih olan 16 Ekim her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bu günü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sabiha Gökçen Ortaokulu anasınıfı öğrencilerimizle birlikte kutladık. Etkinliğe İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇALIŞKAN, Sabiha Gökçen Ortaokulu Okul Müdürü Muzaffer AYDIN, Gıda ve Yem Şube Müdürü Fatih AYAZ öğretmen ve öğrencilerimiz katılmıştır. İl Müdürlüğümüz personeli Gıda Mühendisi Sinan GÜLEÇ tarafından öğrencilerimize Dünya Gıda Günü kapsamında eğitim verilmiş, eğitimin ve kahvaltı programının sonunda öğrencilerimiz oyun alanında eğlenerek güzel bir gün geçirmeleri sağlanmıştır.

Her yıl düzenlenen Dünya Gıda Günü etkinliklerinde açlık, açlıkla mücadele, yetersiz beslenme, kaynakların paylaşımı gündeme getirilmektedir. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikte öğrencilerimize, dünyadaki açlık problemlerini işaret edilerek, insanoğlunun hayatını sürdürebilmesi için gerekli olan tarımsal üretimin önemi, gıda üretimi – tüketimi, gıda israfı, yeterli ve dengeli beslenmenin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca Bakanlığımız tarafından "Gıda Kayıpları ve İsrafla Mücadele" kapsamında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile birlikte başlattığımız Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası öğrencilerimize anlatılmıştır.

Gıda Günü ile ilgili açıklamada bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ: ''Gıdanın öneminin her geçen gün arttığı bu günlerde dünyamız ve ülkemiz için Tarım ve Orman Bakanlığı olarak üretimde verimliği arttırmak, sağlıklı güvenilir gıda, sıfır atık ile israfsız tüketim için var gücümüzle durmadan çalışıyoruz. Bu düşünceler ile Dünya Gıda Günü'nü açlık ve yoksulluğun olmadığı, sağlıklı nesillerin yetiştiği bir dünya dileği ile kutluyor, halkımıza sağlıklı ve mutlu bir gelecek temenni ediyorum.'' Dedi.