T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI SONA ERDİ.

Yayın Tarihi : 6.06.2022

LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI SONA ERDİ.
Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından 2014 yılında başlatılan ve her yıl farklı okullardan ilkokul 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, çocukların tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştirilen "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinlikleri Dr. Sadık Ahmet İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla “Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği “ temasında ilimizde yapıldı. 3 gün süren etkinliğin
1.Gününde İlimiz Ayrancı ilçesi Ambar köyünde bulunan ÜNSPED TARIM’a ait tarım işletmesi ziyaret edildi. 12000 Dekar üzerinde Tarım ve Hayvancılık yapılan işletmede bulunan Hayvanat Bahçesinde bulunan ceylanları elleri ile besleyen Lider Çocuk Kampı öğrencileri, Koyunculuk İşletmesini, Büyükbaş Çiftliğinde bulunan buzağıları ve daha sonra Midilli atlarını gördüler. Gün boyunca işletmede bulunan katılımcılar işletme içerisinde bulunan kamp alanlarını, Selçuklu Mimarisi ile yapılan kaleyi ve bu alanda bulunan konaklama çadırlarını ziyaret ettiler.
Programımızın 2.Gününde ise Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği kapsamında Fisandun Barajında bulunan Balık Üretme Çiftliği ziyaret edildi. Baraj üzerinde bulunan tesislerde balıklara yem atan öğrencilere Balıkçılık ve Su ürünleri konusunda Su Ürünleri Mühendisimiz Rabia UYSAL tarafından bilgi verildi.
İşletme ziyareti sonrasında Dereköy Köyü içerisinde 7-8. Yüzyıllarda Roma Dönemine ait 15. Yüzyılda camiye dönüştürülen Dereköy Camisini gezen katılımcı öğrencilerimizin 2. Günü İl Müdürümüz Yusuf ŞAHİNBAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇALIŞKAN’ın da katılımları ile Kutlu Balıkçılıkta Balık-Ekmek yiyerek sonlandı.
Programın 3.gününde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ziyaret eden Lider Tarım Kampı öğrencilerine Gıda Yem Şube Müdürlüğümüzde görevli Gıda Mühendisi Sinan GÜLEÇ tarafından Güvenilir Gıda, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğümüzde görevli Rabia UYSAL tarafından Balığın Faydaları ve Balıklar konusunda eğitim verildi.
Düzenlenen etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ şunları söyledi; “Bizler ‘Lider Çocuk Tarım Kampı'nı oluşturarak Dr. Sadık Ahmet İlköğretim Okulundan 28 çocuğumuzu bir araya getirdik. Kapalı mekânlardan çıkarıp tabiatla iç içe olmalarını sağladık. İlimizdeki büyük tarım işletmelerini, hayvancılık işletmelerini ve bitkisel üretim yapan işletmeler ile Balık tesislerimizi gezdirdik. Çocuklarımıza kurumumuz ve bakanlığımızı tanıtmaya çalıştık, tabiatla iç içe olmasını sağladık. İnanıyoruz ki çocuklarımız bu 3 günlük sürede çok güzel vakit geçirdiler. Çocuklarımız ve tarım bu ülkenin geleceğidir. İnşallah bu Lider Çocuk Tarım Kampı faydalı olmuştur. 2022 yılının teması 'Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği'' olarak ilan edilmesi sebebiyle teknik personellerimiz tarafından Balıkçılık ve Su Ürünleri konularında detaylı bilgilendirme yapılarak İl Müdürlüğümüz Teknik Personelleri ile Rehber öğretmenleri eşliğinde ilimizde bulunan Balık Tesisi gezisinde Balıkları kendi elleri ile beslediler. Programın amacına vardığını dile getiren ŞAHİNBAŞ; Lider Çocuk Kampında görev alan öğretmen, öğrenci ve personele teşekkür etti.
Dr. Sadık Ahmet İlkokulu 4. Sınıf öğretmeni Burhanettin SAYGILI; “Lider Çocuk Tarım Kampının Çocuklarımızın hayatlarında unutamayacakları bir anı olarak kalacağını, Programda emeği geçen herkese kendi adına , veliler adına ve Geleceğimiz olan öğrencilerimin adına teşekkür ediyorum” dedi.
Etkinliğin tamamlanması ile İl Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ , Bakanlığımız Baş Kontrolörleri Sayın Ahmet Mendil ve Sayın Ali Ilker Karlik , İl Müdür Yardımcısı Abdullah KAYA, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim ERKOL ile Lider Çocuk Tarım Kampında görevli teknik personeller Mine KARACA, Gülseren Ünver AKTEMUR, Aysel YAŞAR , Fatih Musa KILINÇ ile Sınıf Öğretmeni Burhanettin SAYGILI’nın katılımıyla sertifika dağıtım töreni düzenlendi. Etkinlik, öğrencilere 'Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Sertifikası' hediyelerinin verilmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.