T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

%75 HİBELİ NOHUT VE KURU FASULYE TOHUMU DAĞITIMI YAPILDI.

Yayın Tarihi : 18.04.2022

%75 HİBELİ NOHUT VE KURU FASULYE TOHUMU DAĞITIMI YAPILDI.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Arazilerinin Kullanımını Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından %75 hibeli sertifikalı nohut ve kuru fasulye tohumu dağıtımı yapıldı.

TAKEP Projesi kapsamında Karaman Merkez İlçede 12.000 kg kuru fasulye, Kazımkarabekir İlçesinde  14.000 Kg  Nohut ile Karaman İl Özel İdaresinin Kırsal Alanda Nohut Üretimini destekleme Projesi kapsamında da 20.350 kg. Sertifikalı Nohut Tohumu dağıtımı yapıldı.

Tohum Dağıtım Törenine Karaman Milletvekili Av. Selman Oğuzhan ESER , AkParti İl Başkanı Abidin ÇAĞLAYAN, Karaman İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener TERLEMEZ, Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAYRAM, İl Genel Meclis Üyeleri, STK Başkanları ile üreticiler katıldı.

Tohum Dağıtım Töreninde konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdür Yusuf ŞAHİNBAŞ; Proje kapsamında dağıtılan tohumların maliyetinin toplamda 865.000 Tl olduğunu söyleyen ŞAHİNBAŞ; Nohut Üretiminde İlimizin ülkemizde 5. sırada bulunduğunu hedeflerinin ise ilk 3'e girmek olduğunu söyleyerek İlimizde ekilmemiş 1 karış toprak kalmaması için çalıştıklarını söyledi. Projede desteklerini esirgemeyen Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci Karaman Valisi Sayın Mehmet Alpaslan IŞIK'a, Milletvekillerimize, İl Genel Meclisi Başkanı ve Üyelerine ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterine Teşekkür etti.

Karaman Milletvekili Sayın Av. Selman Oğuzhan ESER ilimizde uygulanan bu tür projeler ile her zaman üreten üreticinin yanında olduklarını, alınan tohumların hayırlı bereketli olmasını dileyerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.