T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ELMADA BİYOTEKNİK MÜCADELE KONUSUNDA EĞİTİM YAPILDI.

Yayın Tarihi : 17.03.2022

​Karaman’da Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) Uygulamaları

Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) Projesi, 2021 yılı uygulamaları kapsamında çeşitli toplantılar ve eğitimler yapılmaktadır. Bu bağlamdaki çalışmalara 2022 yılı hedeflerinin ele alındığı bilgilendirme toplantısı ile 16 Mart 2022 tarihinde başlandı.
İl Müdürlüğünde düzenlenen eğitim toplantısında aynı zamanda Entegre Mücadele, Biyoteknik Mücadele, Sürvey ve Hasat öncesi pestisit kalıntı denetimi konularında bilgilendirmeler yapıldı.
Toplantıya İl Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Ömer KOKA, Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAYRAM, Elma Üreticileri Birliği Başkanı Celil SERİM ve üreticiler katıldı.
İl Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ açılış konuşmasında Sağlıklı ve Güvenilir Gıda ya erişimin önemli olduğu Entegre, Biyoteknik Mücadele ve Pestisit denetimlerinin bu amaçla yapıldığını , Bakanlığımızın 2022 yılını Bitki Sağlığı Yılı olarak ilan ettiğini söyledi.
Bitkisel Üretim Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer KOKAʼnın Karaman’da elmacılığın durumu, sertifikasyonun önemi ve pazarlama konularındaki açılış konuşması ile başladı. "Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) Projesi" hakkında Mühendis Çiğdem AVCI, Tekniker İsmail ÖNAL bilgi verdi. "İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" hakkında ise proje koordinatörü Mühendis Kerim ŞİŞİK, Hasat Öncesi Pestisit Kalıntı İzleme konusunda Mühendis Muhammet Masum DÜNDAR bilgiler verdiler.
Elma İç Kurdu Mücadelesine karşı Kimyasal Mücadeleye alternatif mücadele yöntemleri ve Biyoteknik mücadele yöntemlerinden olan İsomete_C Plus uygulayan üreticilerin sorunları ve çözüm önerileri hakkında bilgi alış verişi yapıldı. Ayrıca İsomete_C Plus SumiAgro Türkiye yetkili distribütörü olan Dr. Türkan KOÇLU ve Bölge Müdürü Aydın KEÇE ʼnin mücadele yöntemi hakkında bilgiler vermesiyle toplantı sona erdi.