T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Elma Hasat Kayıplarını Önlemek İçin Eğitim Verildi.

Yayın Tarihi : 13.10.2021

ELMADA HASAT KAYIPLARININ EN AZA İNDİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI.
08.10.2021 tarihinde ilimizde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin katılımı ile gerçekleştirilen Sektör Toplantısında ELMA’da hasat kayıplarının en aza indirilmesi için çalışma yapılması gündeme gelmişti. Bugün İl Tarım ve Orman Müdürümüz Yusuf ŞAHİNBAŞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Ömer KOKA, KOP Daire Başkanlığında görevli Mühendis Süleyman ARMAĞAN, Yakup YALÇIN, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü (MAREM) Hasat Sonrası Fizyolojisi Bölüm Başkanı Atakan GÜNEYLİ, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAYRAM, Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet YILDIZ ile beraber ilimizdeki bahçelerde Elma hasatı yapan Tarım İşçilerine Elma Hasat Teknikleri konusunda bilgilendirme eğitimleri yapıldı.
(MAREM) Hasat Sonrası Fizyolojisi Bölüm Başkanı Atakan GÜNEYLİ ziyaret edilen tüm bahçelerde Elmada hasat kayıp nedenleri hakkında bilgilendirme yaptı. Ziyaret edilen elma bahçesi sahipleri Nadi BAŞ, Ahmet YILDIZBAŞ, İbrahim TAŞBAŞ, Celil SERİM yapılan bu eğitim çalışmasından dolayı İl Müdürümüz Yusuf ŞAHİNBAŞ ve eğitimcilere Teşekkür etti.
İl Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ yapmış olduğu açıklamada Sektör Toplantısında dile getirilen sorunlar ve çözüm yolları konusunda çalışmalar yapılacağını söyleyerek bu konuda ilk çalışmamızı ilimiz için en önemli ürün olan Elmada Hasat kayıplarının en aza indirilmesi için yapıyoruz. Başta üretimden vazgeçmeyen üreticilerimize ve bu eğitimi veren (MAREM) Hasat Sonrası Fizyolojisi Bölüm Başkanı Atakan GÜNEYLİ’ye teşekkür eden İl Müdürü ŞAHİNBAŞ Üreten Karaman Üreten Türkiye diyerek çalışmalara devam edileceğini söyledi.