T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BUZAĞILAR ÖLMESİN PROJESİ AŞI UYGULAMASI VE MISIR HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ.

Yayın Tarihi : 15.09.2021

SLAJLIK MISIR HASADI ve BUZAĞILAR ÖLMESİN AŞI UYGULAMASI YAPILDI.
TKDK Desteği ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine kazandırılan Mısır Slaj Makinası ile Mısır hasadı ve Gebe inek ve düveler için Projesi İl Müdürlüğümüz tarafından yapılarak İl Özel İdaresi destekli Buzağılar Ölmesin Projesi kapsamında aşı uygulaması yapıldı.
İlimiz Kılbasan Köyünde gerçekleştirilen programa Karaman Valisi Sayın Mehmet Alpaslan IŞIK, İl Emniyet Müdürü Sayın Ayhan TAŞ, TKDK İl Koordinatörü Özgür Öztürk, Sulama Koop.Bşk. Sami Yaşar, Süt Üreticileri Bir.Bşk.Ali Gülcan, Veteriner Hekimler Odası Bşk. İsmail Çolak, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali DORLA, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ümit ÇAĞLIYAN katıldı.
İl Özel İdaresi destekli “Buzağılarımız Ölmesin” projesi kapsamında temin edilen aşılarla il merkezinde ve ilçelerde 20 bin civarı gebe inek ve düvenin aşılanması sağlanarak buzağı ishallerine karşı korunma sağlayacaktır. Aşı uygulamasına başlanmıştır.
İl Müdürümüz Yusuf ŞAHİNBAŞ Süt üretim merkezi ve buzağıların bulunduğu ahırda da inceleme yapan Valimiz Sayın Mehmet Alpaslan IŞIK'a projenin içeriği ve amacı hakkında bilgiler verdi.
“Buzağılarımız Ölmesin” projesi ile birlikte ilimizdeki buzağı ölümlerinin en aza indirilerek ,büyükbaş hayvancılığın kar marjının artırılması hedeflenmektedir.