T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KURAĞA DAYANIKLI ÇEŞİTLERİN TANITILMASI İÇİN TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ.

Yayın Tarihi : 25.06.2021

KURAĞA DAYANIKLI ÇEŞİTLERİN TANITILMASI İÇİN TARLA GÜNÜ DÜZENENDİ.

“KOP Bölgesine Uygun Geliştirilmiş Kuraklığa Dayanıklı Hububat Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” ve “Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Projesi” kapsamında Burunoba Köyünde doğrudan ekim çalışmaları ve tarla günü düzenlendi.
İlimiz Merkez ilçe Burunoba köyümüzde Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Tarla Gününe Karaman Vali Vekili Kamuran Mustafa BALLI, Vali Yardımcısı Mehmet ÖZMEN, İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.Fatih ÖZDEMİR, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeleri Necdet BAŞTOKLU ve Ahmet TOZAN, Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Yusuf MIH, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAYRAM, Kazımkarabekir Ziraat Odası Başkanı Muammer HARMANDAR ile STK temsilcileri ve üreticiler katıldı.
Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.Fatih ÖZDEMİR konuşmasında projeler ile bilgi verdi. KOP Bölgesinde 5 ilde kurulan denemelerde ilk Tarla Günü etkinliğinin Karaman ilinde yapıldığını, kuraklığa dayanıklı ekimi yapılan çeşitlerin üreticilerimize ve ülke ekonomisine katkıda bulunması için çaba sarf ettiklerini dile getiren ÖZDEMİR tarla gününe katılan herkese teşekkür etti.
İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ konuşmasında ilimizde 327 bin hektar tarım alanının %80 lık kısmında tarla bitkileri ekilişi olduğunu, uzun yıllar nisan ve mayıs ayları yağış toplamının yaklaşık 70 mm olmasına karşın içinde bulunduğumuz üretim sezonunda nisan ve mayıs aylarında düşen yağış miktarının sadece 6,6 mm olduğunu, kuraklık şartlarının etkili olduğu bir yılda enstitümüzün uygulamadaki denemiş olduğu çeşitlerin gelişiminin gayet güzel olduğunu çiftçilerimiz için iyi bir alternatif olacağını söyledi. Yerli ve milli tohum konusunda yapılan çalışmalarının ülkemiz ve üreticilerimiz için hayırlı olmasını temenni eden ŞAHİNBAŞ denemede kullanılan çeşitlerin ülke ekonomisine sağlayacağı katkıdan dolayı çalışma yapan araştırmacılara ve bu çeşitleri arazisine ekerek diğer üreticilere örnek olan çiftçimiz Ramazan SAYMA’ya teşekkür etti.
Karaman Vali Vekili Kamuran Mustafa BALLI yaptığı konuşmada ülkemizin tarımsal yapısının gelişmesinde bilgi ve teknolojinin son derece önemli olduğunu, bu manada ülkemizin araştırma kuruluşları vasıtası ile bir hayli yol katettiğini, geliştirilen çeşitlerin denemelerinin de bunun göstergesi olduğunu ifade ederek kuraklığa dayanıklı yeni hububat çeşitlerinin ilimize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diledi.
Daha sonra demostrasyon ekilişleri yapılan TANER, ŞEHZADE, BOZKIR ekmeklik buğday, AYRANCI arpa, DİRİLİŞ yulaf, TÜRKÖZ Makarnalık buğday ile ÖZER Tritikale çeşit özellikleri proje yürütücüsü Emel ÖZER tarafından, toprak işlemesiz anıza doğrudan ekimi yapılan kuru fasulye ekilişi ve uygulamaları hakkında ise Enstitü Müdürü Dr.Fatih ÖZDEMİR tarafından katılımcılara bilgilendirme yapıldı. Tarla gününe katılan katılımcılara yapılan ikramlar ile Tarla Günü sona erdi.